Przejdź do głównej zawartości

Jak dbać o kręcone włosy? Najlepsze domowe sposoby

 Dbanie o kręcone włosy nie jest takie proste, jak się wydaje. Kręcone włosy są najczęściej łamliwe i i łatwo się przesuszają. Jak o nie dbać? Są na to sprawdzone, domowe sposoby (oczywiście skuteczne).

Jak dbać o kręcone włosy? Najlepsze domowe sposoby

Jak dbać o kręcone włosy? Najlepsze domowe sposoby

Suche i łamliwe włosy są trudne w pielęgnacji, aczkolwiek prezentują się oryginalnie i praktycznie zawsze przykuwają uwagę. Przeważnie są puszyste i nadają dziewczęcego uroku, a sama ich stylizacja nie wymaga tyle pracy, co w przypadku włosów prostych. Są jednakże utrapieniem - bez odpowiedniej pielęgnacji nigdy nie będą ozdobą, co najwyżej zmorą. Osiągnięcie odżywionych, zdrowych i sprężystych loków nie jest wcale fizyką kwantową - da się do osiągnąć domowymi sposobami. Nie wszystkie te sposoby są skuteczne, dlatego postanowiłam pokusić się o przygotowanie listy tych w pełni zweryfikowanych. Wystarczy, że wcielicie w życie kilka żelaznych zasad pielęgnacji kręconych włosów - to naprawdę nic skomplikowanego, jeśli już wiesz, co robić.

Pielęgnacja kręconych włosów - jak i od czego zacząć?

Większość z Was zapewne od razu chciałaby podjąć działania. Zastanawiacie się, jak odżywiać, wzmacniać i regenerować kręcone włosy. Część z Was myśli o sposobach nadawania im wymarzonego kształtu. Muszę Was zasmucić - to nie są kroki, które powinnyście stawiać na samym początku! Przede wszystkim musicie sprawdzić porowatość swoich kręconych włosów - w ten sposób unikniecie poważnych błędów. To właśnie od porowatości zależeć będzie dobór odpowiednich kosmetyków, a także dalszy plan pielęgnacyjny.

Porowatość jest niczym innym, jak stopniem odchylenia łuski włosa. Łuski te mogą ściśle przylegać lub się rozwarstwiać. Jeżeli chodzi o porowatość, rozróżniamy włosy niskoporowate - gdy łuski ściśle przylegają; sytuacja ta ma miejsce w przypadku włosów zadbanych i lśniących. Takich, które trudno poddają się zabiegom stylizacyjnym. Warto je ograniczyć, ponieważ każdy taki zabieg znacząco obciąża niskoporowate włosy.

Średnioporowate włosy - ma je zdecydowana większość kobiet. Jest to najłatwiejszy w pielęgnacji typ włosa, ponieważ "lubi" on większość składników odżywczych zawartych w kosmetykach. Wysokoporowate włosy to włosy zniszczone zabiegami stylizacyjnymi - są często bardzo kruche i łatwo je złamać. Są podatne zarówno na wilgoć, jak i wahania temperatur. Bardzo często są to właśnie włosy kręcone - wymagają takiej pielęgnacji, która obniży ich porowatość i przywróci je do "normalności".

Jak dbać o kręcone włosy? Domowe sposoby

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów to jedna z podstawowych metod pielęgnacji włosów kręconych. Jeżeli posiadasz kręcone włosy i zmagasz się z ich nadmiernym puszeniem czy łamliwością, to koniecznie sięgnij po naturalne oleje. Uelastyczniają i odżywiają włosy, do tego efekty są trwałe. Wystarczy, że nałożysz olej po całej długości włosów - można to robić na sucho lub na mokro. Dobrze jest także wetrzeć olej w skórę głowy dla wzmocnienia działania.

Na sam koniec napiszę jeszcze o różnicach pomiędzy olejowaniem na sucho i olejowaniem na mokro. Olejowanie włosów na sucho polega po prostu na roztarciu olejków w dłoniach i rozprowadzaniu ich na suchych włosach. Następnie takie włosy wystarczy upiąć i trzymać w ten sposób przez około pół godziny. Olejowanie na mokro to proces mega podobny do wspomnianego - różnica jest taka, że przed wtarciem olejku spłukujemy włosy - najlepiej ciepłą wodą.

Jaki olej do włosów wysokoporowatych?

Tutaj opcji jest naprawdę bardzo dużo! Jednymi z najpopularniejszych olejków do włosów wysokoporowatych są: olej z wiesiołka, olej z kiełków pszenicy, olej lniany, olej sojowy, olej z nasion truskawki czy z pestek dyni, olej konopny i olej z pestek winogron. Znajdziesz je w sklepach spożywczych i w drogeriach - tak naprawdę nie ma z tym żadnego problemu. Z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Ja osobiście preferuję olej lniany.

Niezależnie od tego, jaki olej wybierzesz, musisz połączyć go dokładnie z odżywką do włosów. Jak sama nazwa wskazuje - pozwoli to dodatkowo odżywić cebulki. To nie wszystko. Odżywka odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, ponieważ to za jej sprawą pozbędziesz się oleju z włosów. W drogerii powinnaś zwrócić uwagę na maseczki do włosów wysokoporowatych - sprawdzają się rewelacyjnie.

Czym jest metoda pielęgnacji Curly girl?

Jej niewątpliwą zaletą jest prostota i wyjątkowa skuteczność. Sprawdza się w przypadku kobiet mających kręcone włosy. Wystarczy, że kupisz dowolny szampon z detergentami (SLS/SLES) np. Head & Shoulders. Jeżeli nie jesteście przekonane do tej marki, to rozglądajcie się za szamponami z Sodium Lauryl Sulfate czy Sodium Laureth Sulfate. Takim szamponem wystarczy porządnie umyć włosy - tak, by zmyć wszelkie środki do stylizacji. Myjcie je przed rozpoczęciem właściwej kuracji. Mycie włosów szamponem z detergentem pozbawia włosy cennych składników, a także wysusza (wystarczy stosować go raz na 3-4 tygodnie) - taki zabieg mocno oczyszcza włosy. W przypadku loków zapewne używacie mnóstwa kosmetyków, dlatego raz na jakiś czas wypada je porządnie zmyć.

Jeśli już masz za sobą ten etap, to pora zacząć unikać SLS/SLES. Myj włosy odżywką bez silikonów. Nakładaj je po całej długości włosów, masuj skórę głowy i tak dalej - w ten sposób włosy będą odpowiednio odżywione. Jeśli pojawi się reakcja obronna w postaci szybko przetłuszczających się włosów, to bez obaw - minie trochę czasu zanim Twoje włosy przywykną do takiego rodzaju mycia.

Pamiętaj, by do spłukiwania włosy używać letniej wody. Rozczesuj je tylko i wyłącznie na mokro. Przede wszystkim skup się na skracaniu czasu suszenia i zrezygnuj z zabiegów pielęgnacyjnych przy udziale wysokiej temperatury np. prostowania prostownicą.

Jakie kosmetyki do włosów kręconych?

Kosmetyki do włosów kręconych są bardzo istotnym elementem każdej pielęgnacji. Polecam oczywiście olejowanie i stosowanie regeneracyjnych maseczek (wedle uznania i gustu), natomiast równie dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju łagodne szampony. Warto wypróbować olej lniany, ekstrakt z lipy i podbiału czy panthenol - niezależnie od tego czy masz lekko kręcone włosy, czy też nie.

Kosmetyki do włosów kręconych, których używam? Szampon nawilżający Sylveco Vianek, Herbs&Hydro w kostce i Anwen Mint It Up (szampon pielęgnujący) - jeśli taką kurację wzbogacicie olejowaniem i odżywkami, to z pewnością osiągniecie wymarzony efekt. I to bez kosmetyków nadwyrężających Wasz portfel! Koniecznie wypróbujcie maskę regeneracyjną Intensywna Kuracja Naturativ - zawiera w sobie proteiny pszeniczne i mieszankę innych, równie skutecznych, składników. Jest to produkt idealny dla włosów zniszczonych zabiegami stylizacyjnymi, fryzjerskimi czy też zwyczajnie przesuszonych - raz na jakiś czas warto zainwestować w ten kosmetyk, bo rezultaty są naprawdę dobre.

Kosmetyki ochronne do włosów kręconych

Jeśli marzą Ci się sprężyste i elastyczne kręcone włosy, to powinnaś pomyśleć o kosmetykach ochronnych stworzonych z myślą o włosach uwrażliwionym - takim, które są podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Takim kosmetykiem ochronnym jest np. maska Lakme Tekina Full Defence, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi np. przed wiatrem, mrozem, promieniowaniem UV czy wysoką temperaturą (osobiście stosuję ją w sezonie zimowym). Po jej zastosowaniu włosy stają się mniej matowe - wręcz błyszczą - i dłużej utrzymują nadany im uprzednio kształt. Innym dobrym sposobem są łagodne peelingi do skóry głowy - takie, które oczyszczają i stymulują ukrwienie - opcja dla tych zbyt leniwych na regularne masaże. Peeling często ratuje skórę - podnosi włosy u nasady i nadaje im objętości (sprawdza się świetnie, jeżeli macie problem z przetłuszczaniem się włosów). Tutaj również możecie zastosować np. peeling łagodzący z Vianka czy rokitnikowy od Natura Siberica.

Kosmetyki do stylizacji dla włosów kręconych

I tutaj znów powraca temat oleju lnianego, który ma wiele cudownych zastosowań! Len nie tylko odżywia włosy. Jeżeli kupicie nasiona lnu, to w łatwy sposób przygotujecie z nich żel lniany do stylizacji. Całkowicie naturalny patent - kiedyś był on bardzo ceniony i często stosowany przez fryzjerki. Coś dla miłośniczek domowych sposobów pielęgnacji włosów kręconych. Wystarczy Wam 1/3 szklanki nasion lnu (które de facto są bardzo tanie) - zalejcie je wodą do 3/4 wysokości, nakryjcie talerzykiem i odłóżcie do czasu ostygnięcia. Po czasie wystarczy przesączyć wszystko przez sitko przez gazę i przełożyć do słoiczka - w ten sposób w kilka godzin otrzymacie naturalny i odżywyczy żel do stylizacji włosów! Spróbujcie a docenicie! Trzymajcie go w lodówce - żel lniany wytrzymuje 3-4 dni.

Jeśli mowa o alternatywach, które nie będą tak problematyczne w przygotowaniu, to sprawdźcie koniecznie rokitnikowy żel do formowania loków Natura Sibrica Professional. Nadaje kształt i znakomicie utrwala loki, a włosy zachowują swoją sprężystość przez cały dzień - obowiązkowy element pielęgnacji. Jeżeli zastanawiasz się, jak układać kręcone włosy, to koniecznie wypróbuj ten produkt. Alternatywą będą w tym przypadku kosmetyki Aunt Jackie's np. Curl Boss czy Custard Curls La La - w swojej konsystencji przypominają bardziej odżywkę, choć wydaje mi się, że Curl Boss utrwala odrobinę bardziej.

Na sam koniec wspomnę jeszcze o Cantu, odżywce bez spłukiwania. Jako, że z przetestowaniem różnych olejów nie będziecie miały problemu, to wybór odżywki do włosów kręconych może nastręczyć Wam trochę problemów - a przecież ich stosowanie w przypadku kręconych włosów jest niezwykle istotne. Odżywka Cantu została wzbogacona o różnego rodzaju oleje - świetnie odżywia, dociąża loki i definiuje ich skręt. Bywa, że nie ma już potrzeby używania stylizatora, działa naprawdę rewelacyjnie.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy masz krótkie kręcone włosy, czy może dlugie, nie wiesz jak je układać, jak stylizować czy też, po jakie kosmetyki sięgać - powyższy wpis to kompleksowy poradnik, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Mam nadzieję, że już po kilku tygodniach pielęgnacji w oparciu o moje wskazówki, Twoje kręcone włosy staną się odżywione, sprężyste i zdrowe.

Jeśli spodobały Ci się proponowane przeze mnie domowe sposoby ułatwiające dbanie o kręcone włosy, to nie zapomnij zostawić komentarza i polecić mojego bloga dalej - wkrótce pojawią się na nim kolejne poradniki. Kto wie - może znajdziecie tu coś, czego nie wyczytacie na żadnym innym blogu modowym dla kobiet?

Komentarze