Moje główne zainteresowania to nie tylko moda damska i uroda. Jeżeli zaglądasz na tego bloga, to z pewnością już wcześniej natrafiłaś na wpis pt. Co to jest dieta keto?. Pisałam tam właśnie o żywieniu, czyli o swojej kolejnej pasji. Wyjaśniałam m.in. podstawowe zagadnienia związane z dietą ketogeniczną, która za granicą robi furorę, natomiast w Polsce wciąż pozostaje tematem tabu.
Czym jest owa dieta? Jest to dieta ubogowęglowodanowa, czyli taka, która wprowadza organizm w stan ketozy poprzez odwrócenie stosunku pochłanianych tłuszczy do węglowodanów. Badania nad dietą ketogeniczną wciąż są jeszcze prowadzone, aczkolwiek w wielu przypadkach sprawdza się ona naprawdę świetnie. Jeżeli zastanawiasz się, czy taka dieta rzeczywiście jest zdrowa, to proponuję poczytać na jej temat nieco więcej na blogach, które nie są jedynie suchymi recenzjami, bowiem takie rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Najlepiej opierać się na opiniach osób, które tego rodzaju dietę wypróbowały.
Dieta ketogeniczna dla początkujących - jak zacząć?
Na starcie zaznaczę, iż nie jest to dieta dla każdego. Na niektórych działa fantastycznie - pobudza organizm, daje zastrzyk endorfin i energii, jakiego nigdy wcześniej te osoby nie doświadczyły. Szok wywołany tak radykalnymi zmianami w żywieniu czasami jednak powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Opinie są podzielone właśnie z tego względu. Dieta keto sprawia, iż nieliczni są bardziej ospali niż zwykle. Moi znajomi, którzy przechodzili tego typu stan, twierdzą, że był on jak najbardziej przejściowy i ostatecznie są bardzo zadowoleni z efektów. Wydaje mi się, że to jedyna dieta, która wywraca życie do góry nogami, dosłownie - zmiany odczuwalne w samopoczuciu są nieprawdopodobne i przypomina to w pewnym sensie narkotykową euforię.
Zanim zaczniesz odchudzać się w ten sposób, powinnaś wiedzieć, jak zacząć. Przede wszystkim ogranicz węglowodany (do minimum) - zdaję sobie sprawę, że to trudne. Węglowodany znajdziesz również w warzywach. To w zupełności wystarczy, więc zrezygnuj z dostarczania ich w każdej innej postaci. Kolejnym ważnym punktem jest spożywanie dużej ilości wody (około 8-10 szklanek dziennie). Ilość białka powinna pozostać na tym samym poziomie, natomiast zwiększyć powinnaś ilość spożywanych tłuszczów (również roślinnych). W diecie ketogenicznej używa się też soli, stąd zwiększone zapotrzebowanie na wodę, która nawadnia i dostarcza cennych składników mineralnych. Ze względu na specyfikę diety ketogenicznej, warto sięgnąć po suplementy (kompleksy witaminowe) - w ten sposób dodatkowo zwiększysz skuteczność diety i polepszysz ogólną kondycję swojego organizmu. Ze względu na powyższe, dieta ketogeniczna nie jest przeznaczona dla osób, które mają problemy z nerkami czy wątrobą.
Postanowiłam wyłożyć karty na stół, ale bez obaw - nie jest tak źle, jak się wydaje. Robiłam nawet badania i muszę przyznać, że te małe minusy nie przekładają się na praktykę tzn. przez miesiące nie odnotowałam jakiegokolwiek niedoboru witamin czy minerałów. Zamiast tego, moje życie zmieniło się o 180 stopni. Pracuję na wyższych obrotach, nie mam wahań nastroju i rzadko opadam z sił. Z czystym sumieniem mogę polecić zapoznanie się z informacjami na temat diety ketogenicznej osobom, które prowadzą intensywny tryb życia.
W internecie znajdziecie mnóstwo informacji na ten temat. Jeżeli koniecznie chcecie pójść moją drogą i wybrać opcję, która poprowadzi Was od początku do końca za rączkę, to z pewnością mogę polecić bloga, od którego sama zaczynałam: 28 days to fit keto challenge: best keto diet books. Blog jest anglojęzyczny, ale osoby, które mają problem z językiem angielskim z pewnością bez problemu sobie poradzą z pomocą tłumacza.
(Kliknij w obrazek, by przejść na stronę)
Jeżeli nie chcecie tracić czasu na czytanie postów, zawsze możecie sobie zamówić książki. Poniżej załączam solidne poradniki dotyczące diety ketogenicznej (również w języku angielskim) - jest to kompletny zestaw, który z pewnością Was nie zawiedzie. W przystępnej cenie zamówicie aż 7 pozycji, a w nich podstawowe informacje o diecie, plany żywieniowe, przepisy porady i wiele więcej - jednym słowem wszystko, co z początkującego zrobi prawdziwego eksperta. Nie jest to płatne lokowanie produktu (z tego względu piszę o tym z małym bólem), jednakże wiem, iż rzetelnych informacji na temat keto w Polsce jest bardzo mało i pomyślałam, że skoro mi te książki pomogły, to pomogą również wszystkim tym, którzy dietą ketogeniczną są zainteresowani, a nie wiedzą jak zacząć. Naprawdę polecam, bo to jedna z najbardziej niesamowitych rzeczy, jakie mnie spotkały w ostatnich latach. Dieta keto to nie tylko dieta - to praktycznie styl życia!
Komentarze
Prześlij komentarz