Przejdź do głównej zawartości

Jak skutecznie się odchudzić? 12 żelaznych zasad!

Jak skutecznie się odchudzić? 12 żelaznych zasad!

1. Nie planuj, lecz działaj
Zamiast wyznaczać sobie daty, po prostu działaj. Jaki sens ma odkładanie postanowień na później? "Za miesiąc przechodzę na dietę, ale przez ten tydzień jeszcze zjem z 15 litrów lodów". To myślenie osób, które nigdy nie schudną. Skoro zależy Ci na tym, by schudnąć, to dlaczego nie zależy Ci w tej chwili, tylko za miesiąc? Dlaczego nie zależy Ci na tym, kiedy pochłaniasz 15 litrów lodów?

2. Nie korzystaj z diet, lecz zmień nawyki żywieniowe
Diety są przeważnie dla ludzi, którzy nie są w stanie uwierzyć w siebie i się kontrolować. Oczywiście są przypadki, kiedy dieta jest dobrym rozwiązaniem. Przeważnie w diecie widzimy ratunek dla samych siebie, ale przecież wystarczą dobre nawyki żywieniowe. Zamiast kilograma ciastek, możesz zjeść przecież jedno. Zamiast pięciu kotletów, możesz zjeść jednego. Możesz nałożyć sobie więcej surówki i jeść więcej owoców, zamiast opychać się słodyczami. Nie musisz z niczego rezygnować - ważne jest, byś myślała trzeźwo, kiedy sięgasz po dany produkt.

Jak skutecznie się odchudzić? 12 żelaznych zasad!

3. Jedz to, co lubisz, lecz z głową, wedle swoich preferencji
Podobnie jak w drugim punkcie. Swój jadłospis możesz sporządzić wykorzystując to, co lubisz - nie musisz jeść przecież tego, co Ci nie smakuje. Zrób listę produktów, które Ci odpowiadają i zdecyduj, w jakich ilościach możesz je spożywać. Wpleć pomiędzy nie produkty zdrowe, ale takie, które bez problemu przełkniesz.

4. Udaj się do dietetyka i poproś o wskazówki
Zawsze warto zapytać o wskazówki kogoś, kto się na tym zna. Dietetyk powie Ci czy ilość kalorii, które pochłaniasz jest odpowiednia.

5. Bądź szczera z samą sobą
Odchudzasz się dla samej siebie. Co z tego, że powiesz chłopakowi: "Na śniadanie ugotowałam brokuły", jeżeli tak naprawdę opychałaś się słodyczami. Oszukiwanie siebie nie sprawi, że schudniesz, a Twój chłopak będzie zadowolony.

6. Czytaj etykiety
Chcąc schudnąć, warto czytać etykiety produktów. Dowiedz się, czego powinnaś unikać i sprawdzaj skład wszystkiego, co kupujesz. 

7. Unikaj produktów "niskokalorycznych"
Chodzi tu o produktu "light", które tak naprawdę wcale nie są light. Nie łap się na chwyt marketingowy.

8. Nagradzaj się
Jeśli przez cały tydzień udawało Ci się być konsekwentną, to dlaczego w sobotę miałabyś odmówić sobie kawałka ciasta?

9. Eksperymentuj
Jeżeli się odchudzasz, to jest to dobry moment, by poeksperymentować w kuchni. Może okaże się, że jakieś niskokaloryczne danie jest równie dobre, co Twój ulubiony fast-food? Byłoby Ci zdecydowanie łatwiej trzymać się postanowień.

10. Dziel się sukcesami
Jeżeli trwasz w swoich postanowieniach, to warto podzielić się tym z ludźmi - na Instagramie, Facebooku czy na blogu. Jak obcy ludzie trzymają za Ciebie kciuki, a sama stajesz się dla nich wzorem do naśladowania, to naprawdę ciężko to zaprzepaścić.

11. Ćwicz
Wbrew pozorom nie musisz ćwiczyć z Ewą Chodakowską - wystarczy kwadrans ćwiczeń dziennie. Ważne, by weszło Ci to w nawyk.

12. Bądź konsekwentna
Z odchudzaniem, jak z paleniem - zapalisz jednego i zaczynasz od nowa. Pamiętaj, by nie robić sobie przerw, kiedy tylko pojawią się pierwsze efekty. Najgorsze, co można zrobić, to od nowa zacząć opychać się niezdrowym jedzeniem - waga wraca ze zdwojoną siłą! 

Komentarze