Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego mój blog nie wyświetla się w Google (Blogspot, Wordpress)


Pewnie zastanawiacie się, dlaczego czasami piszę na tematy niezwiązane z modą damską, zdrowiem czy urodą - odpowiedź jest prosta. Bardzo mi zależy na tym, by osoby, które myślą o prowadzeniu bloga, miały możliwość znalezienia u mnie wskazówek, które im to ułatwią. Głównie dlatego publikuję wpisy o modzie, poradniki, którymi możecie się inspirować - ta wiedza byłaby niewystarczająca, gdybyście nie poznali odpowiedzi na nurtujące Was pytania, jeżeli chodzi o stronę techniczną.

Dlaczego mój blog nie wyświetla się w Google?

Pomyślałam, że podam kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn i odpowiedzi, które będą na tyle uniwersalne, że sprawdzą się zarówno w przypadku Bloggera (Blogspot), Wordpressa, jak i mniej popularnych silników umożliwiających blogowanie.

Dlaczego mój blog nie wyświetla się w Google (Blogspot, Wordpress)

Skoro tu jesteś, to zakładam, że Twój blog ma swój tytuł i opis. Prawdopodobnie Twoje posty również są odpowiednio zaopatrzone w meta-tagi. Jeżeli jednak Twój blog nie wyświetla się w wyszukiwarce Google, choć publikujesz na nim regularnie, to wypada przyjrzeć się Google Search Console. W przypadku Blogspota znajdziesz tę opcję wchodząc w Ustawienia >> Ustawienia Wyszukiwania >> Google Search Console. Dodaj tam swojego bloga, a następnie Przejdź Do Nowego Raportu i w polu wyszukiwania u góry wklej adres posta/podstrony, którą chcesz zaindeksować i kliknij Poproś O Zaindeksowanie. Po kilku dniach adresy powinny być widoczne w Google.

Drugą sprawą jest dodanie mapy Twojego bloga - tę opcję również znajdziesz w Google Search Console. Twoja mapa na Blogspocie znajduje się pod adresem adrestwojegobloga.blogspot.com/sitemap.xml. Mapa bloga ułatwi robotom wędrówkę po Twoim blogu i indeksowanie treści. Jeżeli korzystasz z własnej domeny i Wordpressa, to taką mapę musisz najpierw przesłać na serwer (lub skorzystać z wtyczki generującej sitemapy) i dopiero wtedy dodać w Google Search Console odpowiedni adres. Rzecz jasna w panelu Wordpressa nie znajdziesz linków przekierowujących do Google Search Console - w tym celu korzystaj z wyszukiwarki.

Kilka słów na koniec

Nie będę zagłębiać się tutaj w optymalizację i pozycjonowanie, aczkolwiek pamiętaj, by podlinkować każdy nowy wpis - udostępniaj nowe posty w mediach społecznościowych i na forach. Możesz również podlinkować te wpisy poprzez komentowanie innych blogów. W ten sposób ograniczysz ryzyko, że za jakiś czas Twoje posty "wypadną z indeksu".

Jeszcze wrócę do Blogspota - warto jest ustawić przekierowanie HTTPS (Ustawienia >> Podstawowe). Dzięki temu osoba, która wyszuka Twojego bloga poprzez http:// zostanie automatycznie przekierowana pod adres z https:// (czyli ten z protokołem bezpieczeństwa). Efekt tego przekierowania jest taki, że Twoje posty nie wyświetlają się w wyszukiwarce pod dwoma różnymi adresami i roboty nie postrzegają Twojej treści jako tzw. Duplicate Content, czyli nie zakładają, że tekst jest skądś przekopiowany i nie ograniczają jego widoczności.

Pomijając pozycjonowanie i optymalizację - ten wpis jest KOMPLETNYM poradnikiem dla osób, które borykają się z tego typu problemem. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego Twój blog nie wyświetla się w Google, to znaczy, że zapomniałaś lub nie wiedziałaś o rzeczach, o których tu wspominam. Innej możliwości nie ma - chyba, że dostałaś bana czy filtr. Wtedy musisz cierpliwie poczekać aż Google go zdejmie - ile? Nie wiadomo. Dzięki Google Search Console możesz na bieżąco wyszukiwać swoje wpisy i sprawdzać czy są poprawnie zaindeksowane. Wszystkie bieżące informacje o Twoim blogu dodatkowo przychodzą na maila. Naprawdę warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z tą funkcją, by czerpać z jej jak najwięcej.

Jeżeli mój najskuteczniejszy na świecie poradnik rozwiązał Twój problem, to będzie mi miło, jeżeli go udostępnisz i pomożesz innym. 

Życzę Ci wytrwałości i powodzenia!

Zobacz też:Komentarze