Na co pomaga olejek lawendowy? Powiem szczerze, że jeszcze parę miesięcy temu sama nie miałam o tym bladego pojęcia. Mam spory ogród i niemałe poletko lawendy, którą sukcesywnie rozmnażam, ale - do niedawna - bardziej ze względu na zapach niż właściwości lecznicze. Poletko rozrasta się z każdym rokiem, bo uwielbiam relaksować się na huśtawce i delektować jej aromatem.
Jak już zdałam sobie sprawę, że lawendy mam w zasadzie aż za dużo, zaczęłam czytać na jej temat - byłam zaskoczona, że ta roślinka ma tak wiele zastosowań. Jest wykorzystywana zarówno, jeżeli chodzi o urodę, jak i zdrowie. Okazało się, że gotowy olejek lawendowy można bez problemu kupić, ba! - zrobić też.
Olejek lawendowy: Na co pomaga? Gdzie kupić? Jak zrobić?
Olejek lawendowy: Na co pomaga?
Świetnie działa nasz przewód pokarmowy. Niszczy pneumokoki i paciorkowce - do tego bardzo szybko i skutecznie. Poprawia krążenie i przemianę materii, działa pozytywnie na zmęczone mięśnie, korzonki, miejsca stłuczone i zwichnięcia. Działa trochę podobnie, jak Amol. Możemy go stosować przy zapaleniu płuc, bólu gardła, chorych zatokach, katarze i innych tego typu schorzeniach. Kilka kropel olejku lawendowego zmieszanego z cukrem jest świetnym lekarstwem na niestrawność - przynoszą niemalże natychmiastową ulgę. Można nim nacierać miejsca ukąszeń owadów, a większa ilość ma działanie moczopędne.
Olejek lawendowy wycisza (podobnie jak melisa) i jest naturalnym środkiem ułatwiającym zasypianie. Stanowi idealną kurację dla osób, które borykają się z bezsennością.
Warto wspomnieć o pielęgnacyjnych właściwościach olejku lawendowego, bo jest ich naprawdę dużo. Jeżeli chodzi o skórę, to stanowi on środek dezynfekujący i bakteriobójczy. Działa przeciwstarzeniowo, wygładza skórę i pomaga w walce z trądzikiem. Z olejku lawendowego możecie przygotować również maseczkę, która ma działanie regenerująco-kojące. Jest skutecznym środkiem w walce z łupieżem, wspomaga porost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Działa regenerująco nie tylko na skórę, ale też na paznokcie.
Olejek lawendowy: Gdzie kupić?
Olejek lawendowy bez problemu dostaniesz w aptece, jednakże nie zawsze w czystej postaci, dlatego czasem warto zamówić go przez internet. Wszelkiego rodzaju toniki, maście i olejki zawierające ogromne ilości lawendy zamówisz TUTAJ
Olejek lawendowy: Jak zrobić?
Suszone lub świeże kwiaty zalewamy gorącą wodą, a następnie odcedzamy. Od proporcji zależy moc naszego olejku - dobierz je wedle uznania. Szacuje się, że nieco ponad szklanka suszonych kwiatów na pół litra gorącej wody to pewnego rodzaju optimum - tonik z lawendy gotowy!
Jeżeli interesuje Cię typowy olejek np. do masażu czy pielęgnacji, to możesz połączyć kwiaty lawendy z olejem spożywczym lub migdałowym (odpowiednio podgrzanym).
Podsumowanie
Olejek lawendowy działa niezwykle korzystnie - zarówno, jeżeli chodzi o urodę, jak i o nasze zdrowie. Jest coraz częściej i chętniej wykorzystywany w kosmetyce. Ma właściwości eteryczne jest stosowany w aromaterapii, pomaga na skórę, trądzik, włosy, paznokcie i problemy z przewodem pokarmowym. Można go w łatwy sposób przyrządzić i kupić - stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych leków czy kosmetyków, którą warto się zainteresować. Korzystajcie z dobrodziejstw natury.
Komentarze
Prześlij komentarz