Pamiętacie jak pisałam o wódkach bez glutenu? Tym razem na warsztat wzięłam kosmetyki. No właśnie, jak to jest z tym glutenem w kosmetykach? Czy ma on negatywny wpływ na naszą cerę? Czy gluten przenika przez skórę wraz z produktem? Wszystkiego na temat glutenu w kosmetykach, jak i kosmetyków bezglutenowych dowiecie się z poniższego wpisu!
Kosmetyki bezglutenowe - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
Czy jedynie osoby uczulone na gluten powinny używać kosmetyków bezglutenowych?
Pytanie, na które odpowiedź powinna być prosta i oczywista, aczkolwiek nie do końca tak jest. Dieta bezglutenowa jest zalecana przede wszystkim osobom, które chorują na celiakię - uczulonych na zboża zawarte w pokarmach. Owa dieta stała się trendem zawzięcie promowanym również przez osoby, które nie cierpią na to schorzenie. Dlaczego tak jest? Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na fakt, że dieta bezglutenowa korzystnie wpływa na nasze samopoczucia i reguluje pracę jelit. Składniki zawarte w białkach pochodzenia roślinnego mogą jednocześnie uczulać również osoby, które na celiakię nie chorują. Jeżeli chcesz zadbać o swoje zdrowie, to powinnaś się ich wystrzegać lub przynajmniej starać się je ograniczyć. Czy zatem jedynie osoby uczulone na celiakię powinny zrezygnować ze zbóż i kosmetyków zawierających gluten? Oczywiście, że nie!
Skutki zaniedbywania nietolerancji glutenu mogą być naprawdę przykre. Jeśli bagatelizujesz problem, to nie tylko musisz borykać się w efekcie ze złym samopoczuciem - nie unikając produktów zbożowych narażasz się na dużo poważniejsze konsekwencje. Gluten działa na chory organizm w sposób bardzo wyniszczający. Poza problemami z trawieniem, możesz cierpieć z powodu wysypek i podrażnień skórnych. Również włosy stają się stopniowo coraz bardziej suche i łamliwe, paznokcie też. Jeżeli stosujesz odpowiednią dietę bezglutenową, a w dalszym ciągu borykasz się z podobnymi problemami, to możliwe, że kosmetyki których używasz zawierają w sobie duże ilości składników zbożowych.
Gluten jest substancją powstającą w wyniku mieszania się gliadyny i gluteniny - są to białka występujące w ziarnach zbóż, choć nie tylko. W dzisiejszych czasach gluten jest wyjątkowo chętnie wykorzystywany do produkcji np. majonezu, sosów, lekarstw, a także kosmetyków, bowiem ma on działanie zagęszczające i nadające produktom odpowiednią konsystencję. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy dany produkt wygląda na zbożowy, czy też nie - w dobie postępu powinnaś przede wszystkim czytać etykiety, bo często gluten czai się tam, gdzie nawet się go nie spodziewasz.
Czy kosmetyki zawierające gluten są bezpieczne dla zdrowia?
Kosmetyki z glutenem są bezpieczniejsze niż np. spożywanie produktów zbożowych, ponieważ stosowanie ich na powierzchnie skóry nie uczula aż tak szybko i mocno, jak produkty, które trzeba połknąć. Wystrzegałabym się za to suplementów i witamin, które zawierają gluten, gdyż przeważnie należy je stosować doustnie. Składniki zawierające gluten są wyjątkowo często stosowane w przemyśle urodowym ze względu na wysoką zawartość lipidów. To one odbudowują zniszczony naskórek, świetnie nawilżają, regenerują i łagodzą podrażnienia. Pomadki i pasty do zębów także bazują na glutenie, ponieważ jest on jedną z najlepszych substancji zagęszczających i wszystko wskazuje na to, że nieprędko się to zmieni. Osobom uczulonym na celiakię pozostaje czytać etykiety i sięgać po produkty przeznaczone specjalnie dla nich.
Zwracajcie uwagę na każdy kosmetyk - na lakiery do włosów i różnego rodzaju odżywki w aerozolu także. Jeśli nie są to produkty bezglutenowe, to ich stosowanie może zadziałać drażniąco na drogi oddechowe. Również kremy do rąk bywają niebezpieczne - jeśli po ich nałożeniu sięgniesz po produkt spożywczy, a gluten dostanie się do Twojego przewodu pokarmowego, to skutki będą mało przyjemne. Jak zatem się przed nimi uchronić? Warto ryzykować czy może lepiej dmuchać na zimne?
Rozwiązaniem są kosmetyki bez glutenu
Jak już wspominałam - czytanie etykiet rozwiązuje sprawę. W ten sposób możesz w pełni zrezygnować z kosmetyków zawierających gluten, jednakże sprawa nie wygląda tak prosto, jak się wydaje. Listę INCI podaje się w języku łacińskim, a nie polskim czy angielskim, dlatego bardzo trudno jest rozszyfrować poszczególne składniki. To sprawia, że niewątpliwie łatwo o frustrację.
Najszybszym sposobem na to, by etykiety w języku łacińskim nie stanowiły dla Ciebie przeszkody jest zapamiętanie nazw alergenów - poniżej podaję listę wszystkich substancji zawierających gluten. Wszystkie te substancje znajdziesz w kosmetykach - jeżeli nie chcesz uczyć się jej na pamięć, to zrób zdjęcie lub zapisz wszystko na kartce, którą będziesz później zabierać ze sobą na zakupy. Istnieje spora szansa, że wyciągając ją z portfela raz za razem, w końcu zapamiętasz, których składników należy się wystrzegać i moja lista nie będzie Ci już potrzebna.
Najczęściej spotykane w kosmetykach składniki zawierające gluten:
1. Vitamin E from wheat germ oil
2. Hydrolyzed Wheat Protein
3. Triticum Vulgare (Wheat) Germ Protein
4. Triticum Vulgare (Wheat) Gluten
5. Hordeum Vulgare
6. Wheat Bran Extract
7. Triticum Vulgare Germ Extract
8. Hordeum Distichon (Barley) Extract
9. Barley Lipids
10. Avena Savita (Oat) Kernel Protein
11. Avena Savita (Oat) Kernel Extract
Jak widzisz, część z nich da się rozszyfrować bez znajomości łaciny - niektóre nazwy nie mówią jednak zupełnie nic. W tym problem. Oczywiście istnieją też inne składniki, które mogą uczulać osoby cierpiące na celiakię - listę w wersji rozszerzonej znajdziesz na stronie celiakia.pl. Ta, którą przygotowałam jest - w moim mniemaniu - wystarczająca. W polskich drogeriach nie powinnaś spotkać kosmetyków zawierających składniki z glutenem, których nie wymieniłam.
Jako osoba chora musisz być bardzo uważna podczas zakupów. Kosmetyki hipoalergiczne wcale nie gwarantują Twojego bezpieczeństwa - raz jeszcze uczulam: uważnie czytaj etykiety.
Specjalne kosmetyki bezglutenowe - w końcu są!
Pamiętam, że jeszcze kilka lat temu moje koleżanki bardzo narzekały na brak kosmetyków bezglutenowych w polskich drogeriach. Naprawdę trudno było wtedy znaleźć produkty niezawierające składników uczulających. Jedynym rozwiązaniem były tak naprawdę własnoręcznie przygotowywane kosmetyki pozbawione alergenów, ewentualnie ściąganie kosmetyków zza granicy. Polski rynek poszedł od tego czasu znacząco do przodu. Dziś bez problemu znajdziemy produkty czy nawet marki oferujące kosmetyki tylko i wyłącznie dla bezglutenowców (np. marka o nazwie Uber). Coraz więcej firm związanych z branżą kosmetyczną wypuszcza specjalne linie kosmetyków dla osób uczulonych na różne rodzaje składników. Polecam na przykład rosyjską markę urodową o nazwie Baikal Herbals - produkuje ona kosmetyki nie tylko bezglutenowe, ale i w pełni naturalne, których składniki pozyskiwane są w okolicach pięknego i sławnego na cały świat jeziora Bajkał.
Marka Arbonne to marka kosmetyków pielęgnacyjnych, które nie zawierają glutenu, parabenów i sztucznych barwników. Są rekomendowane zarówno osobom cierpiącym na celiakię, jak i weganom. Jeżeli chodzi o kosmetyki do makijażu, to polecam Earthnicity Minerals - firma ma w ofercie korektory, podkłady, bronzery, cienie i pomadki, w zasadzie wszystko, czego mogłabyś szukać. Jeżeli chodzi o polskie marki, to zwróć uwagę na produkty marki Felicea - tworzy ona produkty tylko i wyłącznie naturalne, a jej transparentność przejawia się m.in. w tym, że skład poszczególnych kosmetyków spod jej szyldu jest podawany w całości w języku polskim.
Co jeśli nie znam marek kosmetyków bezglutenowych, a tych wymienionych nie mogę znaleźć w drogerii?
Nic straconego! Polecę Ci sposób nawet prostszy niż szukanie na siłę polecanych przeze mnie kosmetyków bezglutenowych. Po wpisaniu w Google frazy: "producent kosmetyków bez glutenu" lub "sklep z kosmetykami bezglutenowymi" znajdziesz całą masę miejsc, w których znajdziesz bezpieczne dla swojego organizmu kosmetyki. Czasy naprawdę się zmieniają i takich sklepów z produktami przeznaczonymi dla bezglutenowców jest naprawdę sporo - znajdziesz w nich absolutnie wszystko! Raz w miesiącu możesz sporządzać listę tego, czego Ci brakuje i zamawiać wszystkie kosmetyki za jednym zamachem - bez przeglądania etykiet i obaw o to, że coś przeoczysz. Moje koleżanki korzystają przeważnie z tej opcji i nigdy nie miały problemu z reakcją alergiczną - do tego kosmetyki bezglutenowe są naprawdę świetnej jakości i w niczym nie ustępują tym na bazie zbóż.
Podsumowanie
Zakończenie tego obszernego, może i najbardziej wyczerpującego wpisu w blogosferze na temat kosmetyków bezglutenowych z pewnością będzie mieć pozytywny wydźwięk. Z pewnością początkowo trochę Was wystraszyłam tymi etykietami i konsekwencjami wynikającymi z używania kosmetyków zawierających w sobie składniki zbożowe. Obecnie nie jest już wcale tak źle. W prosty sposób znajdziesz marki, linie kosmetyków czy sklepy internetowe z kosmetykami dla osób cierpiących na celiakię, nietolerujących glutenu. To tylko kwestia czasu aż na rynku pojawią się sklepy stacjonarne i drogerie przeznaczone specjalnie dla bezglutenowców.
Mam nadzieję, że choć częściowo rozwiałam Twoje wątpliwości i przyczyniłam się do tego, że Twoje pojęcie na temat bezpiecznych dla zdrowia produktów drogeryjnych jest nieco większe. Jeżeli faktycznie tak jest, to bardzo Cię proszę o udostępnianie mojego wpisu - każde udostępnienie to dla mnie motywacja do tego, by dalej pisać poradniki i prowadzić bloga o modzie, zdrowiu i urodzie. Robię to przede wszystkim dla Was - moich czytelników.
Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń